Zápis do školy

• Denný režim školáka

• Školské prostredie v porovnaní s rodinným prostredím a hravým prostredím škôlky dáva na dieťa väčšie nároky. Hlavný rozdiel je v pomere výkonu a odpočinku, v pomere voľnej a riadenej činnosti. Dieťa bude musieť zvládnuť vyučovanie, čo znamená 45-minútové hodiny s prestávkami.

Vstup do školy znamená veľkú zmenu nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov. Školské vyučovanie vnáša pravidelnosť do denného režimu, čo vyžaduje, aby aj ostatné aktivity dňa boli tomu podriadené. Nástup dieťaťa do školy sa často porovnáva s nástupom dospelého človeka do prvého zamestnania. A preto by mal denný režim rešpektovať zmenenú situáciu dieťaťa, čo znamená:

• Pravidelné zaspávanie, vstávanie, nejaké domáce povinnosti a podobne.
          •  Dostatok spánku 9 - 11 hodín.
          • Prváčikovia by mali jesť dostatočne a pravidelne. Dôležité sú raňajky, dostatok tekutín - nie sladených, vitamíny, čerstvé ovocie a zelenina.
          • Vyvarujte sa rannému stresu, ktorý vedie často len k nervozite a hádkam.
          • Dbajte na pravidelnosť aktivít u detí.
          • Nájdite si čas len pre svojho prváčika.
          • Chváľte a oceňujte svojho prváčika.
          • Pracujte s dieťaťom v pokoji a pohode.
          • Majte na pamäti, že záujem podnecuje pozornosť.
          • Schopnosť sústrediť sa na jednu vec predstavuje priemerne 10 minút.
          • Nenúťte dieťa sedieť bez pohybu.
          •  Usilujte sa vylúčiť rušivé podnety.
          • Predchádzajte možným chybám dieťaťa.
          • Nedovoľte mu, aby nejakú chybu urobilo. Radšej ho včas zastavte, pomôžte mu, poraďte.
          • Povzbudzujte a nezabúdajte na pochvalu, a to nielen za dobrý výkon v škole, ale aj za každú snahu. Keby ste ju totiž dostatočne neocenili, u mnohých detí by ste sa možno lepšieho výkonu už ani nedočkali. Pochvala posilňuje žiaduce správanie a zároveň ňou budujete zdravé sebavedomie vášho dieťaťa.
          •  Nezaujímajte sa len o školu. Dôležité sú aj ostatné činnosti dieťaťa a pravidelná komunikácia o jeho zážitkoch.