Navigácia

Minulosť Súčasnosť Budúcnosť Aktivity

Naši malí historici sa zúčastnili projektu Mapa historických škôl, ktorý vyhlásilo Múzeum pedagogiky v Bratislave. Čo zistili si môžete pozrieť po prekliknutí na stránku múzea.Históriu školy chceme v tomto školskom roku odhaľovať prostredníctvom školského projektu Zo školskej kroniky. Zistíme aký bol život v našej škole kedysi a niektoré tradície obnovíme. Na starobylej čiernej tabuli sme vytvorili fotogalériu, ktorá dokumentuje premeny našej školy. 

 http://www.msap.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=67:tim-zskremnica&Itemid=77

 

Školská budova bola vystavená mestom Kremnica v roku 1885.               

V budove boli umiestnené ľudová a meštianska škola.
Prvý učiteľský zbor bol zložený z učiteľov:      Frant Janeček
                                                                          Ján Lichtner
                                                                          Emerick Schehovies
                                                                          Matilda Yvanovichová
                                                                          Gizela Kokašová 
                                                                          Helena Bajtz-Psotková
                                                                          Alžbeta Hurtajová
 
 Prvým riaditeľom školy bol Anton Mohapl .Škola bola vystavená za 80 000 K. za úradovania mešťanostu
EduardaTruska                                                                                                     

 

Dnes máme v škole veľa krúžkov. Žiaci ich navštevujú až po škole. V minulosti sa žiaci v škole tiež venovali rôznym činnostiam. Zo starých kroník sa dozvedáme o množstve divadelných hier, ktoré nacvičili učitelia so svojimi žiakmi. V školskej kronike sa divadlá prvýkrát spomínajú už v roku 1919. Posledné divadlo sa odohralo v školskom roku 1941/1942. Počas týchto rokov žiaci nacvičili niekoľko desiatok predstavení. Boli to napríklad :
Belinka a 7 trpaslíkov
Zlatá niť
Tajomný dub
Vodník
Rusalky
Dedinské deti
Mlynárkina rodina
Bludičky
O zakliatom srdiečku
Krakonož
Perníková chalúpka
Jazero a svet
Jedálny lístok
Návrat lastovičky
Srnčatá
Pohádka matkám
Tŕňový veniec
Husle

Tak ako dnes aj v minulosti žila škola výletmi a exkurziami. Triedy chodili na koncoročné výlety a exkurzie po celom Slovensku a Čechách. Škola organizovala koncoročné výlety ktoré boli viacdňové a do vzdialenejších miest. Tak napríklad v šk. roku 1959/1960 boli siedmaci na exkurzii na Štátnych majetkoch vo Vígľaši, deviataci sa zúčastnili exkurzie do Hydroelektrárne v Sučanoch, SEZ v Dolnom Kubíne, hydroelektrárne na Oravskej priehrade, navštívili Hviezdoslavovo múzeum a Dobšinskú ľadovú jaskyňu.
     V nasledujúcom šk.roku boli siedmaci na exkurzii v Betliari, Krásnej Hôrke, v Domici, Podbrezovej  a v Tisovci. Ôsmaci zase navštívili Trenčín, Gottwaldov, Lednice a Luhačovice. Deviate ročníky si urobili výlet do  Trenčína, navštívili Macochu, Brno a tiež Lednice.
     V šk. roku 1966/1967 boli exkurzie: 7.A,B  do Dobšinej, Rožňavy, Betliara, Krásnej Hôrky a do Domice.  9.A. absolvovala výlet do Nízkych Tatier a na Chopok.
     Aj nižšie ročníky chodili na výlety. Tak napríklad v šk. roku 1967/1968 boli piataci v Martine, Harmaneckej jaskyni a na Sliači. 7. A,B,C  navštívila Vysoké Tatry, Dobšinú a Horehronie a 9. A,B si urobila výstup na Krížnu v Nízkych Tatrách. Vysoké a Nízke Tatry boli obľúbeným miestom výletov v minulosti. Vysokohorské chaty boli určite miestom mnohých nezabudnuteľných zážitkov nielen pre žiakov ale aj pre učiteľov.           
     Fotografie z týchto výletov a exkurzií  v šk. kronikách dokumentujú naozaj rozmanité zážitky tých čias.
     Tradície výletov a školských exkurzií pretrvali až do dnešných čias.
 

Škola žila v minulosti nielen bežným školským životom, ale zúčastňovala sa aj rôznych spoločenských a predovšetkým mestských akcií. Žiaci školy pripravovali mnohé vystúpenia pri rôznych spoločenských a kultúrnych príležitostiach.
Zúčastnili sa aj privítania dvoch významných osobností našich dejín. Naše mesto navštívili dvaja prezidenti. T. G. Masaryk a J.Tiso.
 
„Dňa 8.8. 1923 medzi 14. a 15.hod. navštívil Kremnicu čsl. prezident T.G.Masaryk. Privítanie sa konalo pred mincovňou.
Privítali ho žiačky : Yohana Rudnáyová
                               Oľga Vavrová
                               Katuška Ivanovičová „
 
 

Mnohí z nás si ešte spomenú na „socialistické brigády práce“ , ale dnešným deťom už toto slovné spojenie nič nehovorí.
Žiaci kedysi aj spolu s ich učiteľmi chodili na  rôzne brigády. Boli to akcie, ktorých cieľom bolo plniť úlohy pri socialistickej výstavbe, upevňovať socialistické výrobné vzťahy a zvyšovať kultúrnu úroveň pracujúcich. Dnes sú to našťastie už len staré spomienky.
Napriek tomu, že sa tvrdo pracovalo, žiaci zažili mnoho srandy, utužili si vzťahy v kolektíve a v konečnom dôsledku získavali pracovné návyky. V školskej kronike sme našli niekoľko zaujímavých fotografií z takýchto akcií.
 

Školský rok 1944/45 začínal za mimoriadnych udalostí tak ako aj predošlé roky. Keďže vo svete zúrila vojna, aj vyučovanie v škole sa muselo prispôsobiť vojnovým podmienkam.
Vyučovanie začalo až v novembri 1944, pretože v učebniach boli umiestnení vojaci. Učilo sa len v 4 triedach, ktoré po dlhom rokovaní uvoľnili vojaci. Takýmto podmienkam bolo prispôsobené celé vyučovanie. Skrátené hodiny aj prestávky, učebný plán. Chlapci chodili do školy len v pondelok, stredu a piatok a dievčatá v utorok, vo štvrtok a v sobotu.
Počas týchto dní žiaci nechodili do školy pravidelne a nebolo ich ani veľa. Dochádzajúci nemohli prísť do školy kvôli zničenej železnici. Tí, ktorí počas šk. roka bývali v Kremnici nemohli prísť, pretože mesto bolo zbombardované a budovy boli zničené.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Pavla Križku
    P. Križku 392/8
    967 01 Kremnica
  • 045 6742 213

Fotogaléria